fbpx

Cześć!

Mam na imię Mateusz i jestem elektronikiem oraz programistą zarówno zawodowo jak i jest to też moje hobby. Na tej stronie dzielę się moimi zainteresowaniami oraz efektami moich prac. Oprócz elektroniki uprawiam też trochę sportu. Głównie biegam, ale lubię też śmigać rowerem czy popływać czasem. Są to idealne sposoby na oderwanie się od biurka, gdzie siedzący tryb życia niszczy moje biodra i kręgosłup. Trochę informacji technicznych o mnie:

Już od wczesnych lat dziecięcych zaraziłem się elektroniką. Mama często opowiada w rodzinie jak to w wieku dwóch lat popaliłem sobie dłonie wkładając niezaizolowane przewody do gniazdka. Wtedy było to nieświadome, ale też nigdy później świadomie tego nie zrobiłem 😉 W okolicy 1 klasy podstawówki dostałem pod choinkę lutownicę i kilka kitów elektronicznych do składania. To był strzał w dziesiątkę! Nie dość, że zawsze składałem zestawy do końca, to jeszcze z uwagą czytałem dołączoną ulotkę z zasadą działania. Kilka lat później wylądowałem w technikum elektronicznym w Zielonej Górze, gdzie poznałem wiele ciekawych rzeczy związanych z elektroniką oraz częściowo z programowaniem. Niestety programowania uczyliśmy się w assemblerze(!) na mikrokontrolerach 8051. Było to bardzo zacofane i dosyć trudne, ale dzisiaj doceniam to, że wiem jak ogólnie działa mikrokontroler. Równolegle postanowiłem stawiać swoje pierwsze kroki na AVR pisząc w BASCOMie. Oj ten język to był straszny błąd!

Parę lat temu ukończyłem Politechnikę Wrocławską na kierunkach Automatyka i Robotyka(I stopień) i Elektronika(II stopień). Tutaj tak na prawdę nauczyłem się programowania. Od pierwszego semestru mocny nacisk był na C oraz C++. Nie było semestru bez przedmiotu związanego z tymi językami. Bardzo długo utknąłem w AVR, patrząc jak koledzy ze studiów śmigają na STM32 czy PIC. Nie wiem czemu miałem jakiś opór przed skokiem. Dopiero na czwartym roku wziąłem się za ARM razem z przedmiotami z nimi związanymi. Bazowaliśmy na STM32 i tak już mi zostało.

Jestem młody, więc moja kariera zawodowa jest dosyć krótka. Jeszcze na studiach zacząłem pracę jako programista linux embedded. Nie trwało to zbyt długo, ale bardzo mocno rozwinąłem swoje umiejętności związane z linuxem. Nigdy nie pracując na poważnie z tym systemem musiałem nauczyć się pływać po środku morza. Zaraz po byciu linuxowcem, pracowałem dwa lata w branży wyświetlaczy. Poznałem jak działają wyświetlacze, jakie mamy dostępne technologie oraz jak je stosować. Bardzo mocno wszedłem w stosunkowo nową technologię e-papieru. Oprócz wyświetlaczy zajmowałem się też panelami dotykowymi, które nie są czarną magią jak mi się kiedyś wydawało. Aktualnie pracuję jako programista UEFI, więc trochę odszedłem od sprzętu. Dlatego też sprzętem zajmuję się już tylko hobbystycznie, dzięki czemu powstała ta strona.

Zachęcam również do poczytania artykułów prasowych mojego autorstwa: link

Czytam też trochę książek. Na bieżąco aktualizuję swój profil na lubimyczytać.pl