fbpx

Odkąd działam w Internecie jeszcze ani razu nie spisałem podsumowania roku. Rozpoczynam więc cykliczny wpis podsumowujący to, co się działo u mnie w ciągu ostatniego roku. Zaczynam od zakończonego właśnie roku numer 2023.

Miniony rok był dla mnie istnym rollercoasterem! Pełno wyzwań i bardzo intensywnego wzrostu. Musiałem niesamowicie szybko “dorosnąć” jako przedsiębiorca. Zacznę może od tego jak rozwijało się całe przedsiębiorstwo o nazwie msalamon.pl.

Sklep msalamon.pl

Styczeń 2023 zaczynaliśmy w dwie osoby. Ja + jedna osoba w magazynie. Startowaliśmy rok w moim małym, skromnym 23-metrowym pokoju biurowym, który był magazynem z kilkoma regałami, moim biurem i studiem nagrań.

Już w pierwszym kwartale “dobrałem” na piętrze jeszcze jeden 14-metrowy pokój, do którego przeniosłem biuro i studio. Do starego pokoju dostawiliśmy kilka regałów uzyskując ich w sumie aż 14 🙂 łącznie mieliśmy szalone 37 metrów kwadratowych.

Cały rok bardzo intensywnie pracowałem nad tym, aby rozwinąć sklep elektroniczny. Śmiało mogę stwierdzić, że z sukcesami. Rok później, czyli teraz w styczniu 2024 znajdujemy się na 170 m2 (przeprowadzka miała miejsce w sierpniu), a ilość osób pracujących w msalamon właśnie dobiła do 6 pełnych etatów stacjonarnych + 6 stałych zdalnych osób do zadań specjalnych.

Wiosną z pewnością nagramy jakiś office tour. Jeszcze częściowo jesteśmy w kartonach po przeprowadzce i potrzebujemy trochę czasu.

W planach na ten rok mam dalszy mocny rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy. Jeśli chodzi o sklep, to już lada dzień zacznie powstawać dział obsługi klienta. Wielu z moich obserwatorów, w tym pewnie Ty nadal ma wrażenie, że prowadzę to samodzielnie, bo wciąż ja jestem “na froncie” i nadal większość klientów ma ze mną kontakt 🙂

Cały czas intensywnie dodajemy nowe produkty, oraz nowe kategorie produktowe. Taką sporą kategorią, która nie dawała mi spokoju było lutowanie i.. w końcu są dostępne podstawowe narzędzia i akcesoria w tym zakresie. Zapraszam tutaj >LUTOWANIE<.

Działalność edukacyjna

Przez to, że bardzo mocno musiałem się skupić na sklepie, niestety musiało się to odbić na mojej działalności edukacyjnej 🙁 W drugiej połowie roku rozpocząłem produkcję filmów na YouTube. Powstała seria “STM32 na Rejestrach“, która aktualnie zawiera 6 odcinków.

Przeprowadzka na nowy lokal urwała systematyczność, do której do dzisiaj nie mogę wrócić. Mam już przygotowane materiały na kolejne. “Wystarczy” usiąść, nagrać i zmontować i to powinno się zadziać już w pierwszym kwartale 2024 🙂 W tej serii będzie jeszcze 6-7 odcinków, a potem zobaczymy co dalej.

Wpisów na blogu pojawiło się dosłownie 3 i są one pisemną formą YouTube’owych filmów. Nie jestem z tego zbyt dumny, ale nie wiem na ile to się zmieni w 2024.

Jeśli chodzi o kursy online, to były dwa otwarcia Kursu STM32 dla Początkujących, w których można było jednocześnie dołączyć do pozostałych moich kursów FreeRTOS na STM32 dla Początkujących i Język C dla Mikrokontrolerów.

Miałem plan na nowy kurs na koniec 2023, ale tempo wzrostu sklepu mnie rozłożyło na łopatki. W tej chwili, po ostrej serii zatrudnień czuję, że jestem coraz bliżej rozpoczęcia prac nad nowym kursem. Kto wie… może jeszcze w pierwszym kwartale 2024 podrzucę konkretne informacje co to za kurs i w jakiej formie. Na pewno wielu czytelników, a także obecnych kursantów już się domyśla 🙂

W kategorii kursów mamy też plany na małą przebudowę platformy oraz wyprodukowanie kilku dużo mniejszych kursów. Być może z innymi prowadzącymi niż ja? Kto wie.

Współprace z innymi twórcami

Gdy ubolewałem nad sobą, że nie mam czasu na tworzenie treści, postanowiłem wesprzeć innych twórców tworzących ciekawe materiały. Bardzo lubię to, że robią to w innym stylu niż ja.

W pierwszej kolejności rozpoczęliśmy współpracę z https://inthou.pl/, czyli z Mateuszem i Dominikiem. Piszą artykuły bardzo sprecyzowane i z inżynierskim podejściem. Poruszają również tematy, w których ja się nie czuję najlepiej. Łączą również samą elektronikę, jej projektowanie z programowaniem STM32. Jeśli jeszcze na nich nie trafiłeś, to bardzo polecam!

Artykuły, które wyszły spod naszej współpracy:

Drugim twórcą, którego wspieram i mocno mu kibicuję jest Adam, który prowadzi kanał na YouTube o nazwie ELEKTRON. Niesamowity gość, który uwielbia dekomponować urządzenia i oprogramowywać wszystkie mikrokontrolery, które w nich znajduje. Na dodatek w asemblerze, którego chyba kocha, a ja nienawidzę 🙂 Świetnie bawię się na jego filmach, więc gorąco polecam!

Chciałbym w 2024 poszerzyć portfolio współprac, więc jeśli regularnie działasz w elektronice w Internecie, to możesz się do mnie odezwać. Jeśli będzie to ciekawe dla mnie i dla odbiorców, to porozmawiamy o wsparciu.

Zdrowie

To jest nieco poza tematem mojej działalności w Internecie, ale może Cię zainspiruję, dlatego postanowiłem o tym napisać.

Końcówka 2022 i cały 2023 dały mi ostro w kość! Do tej pory pracowałem ogromną ilość godzin, mało się ruszałem, beznadziejnie jadłem. Od kilku lat coraz bardziej zauważam wpływ tego jak dbam o siebie na to jak się czuję i jaki jestem efektywny. To już nie ten wiek he he.

Zmierzam ku temu, aby pracować mniej, ale o wiele efektywniej. W 2023 roku zacząłem ograniczać pracę i w tej chwili udaje mi się pracować względnie mało, czyli 8-10 godzin dziennie. Od tego roku definitywnie przestałem pracować w weekendy (no… z drobnymi wyjątkami nad czym nadal pracuję).

Bardzo dużo wyjeżdżam w ciągu roku na urlop. Każdy wyjazd daje mi niesamowitego kopa. Wpadają w tym czasie bardzo dobre pomysły, które nie przyszłyby mi do głowy podczas maratonów zarzynania się przy biurku.

W ramach ucieczki myślami od pracy bardzo mocno pozwoliłem sobie na granie w gry. Kupiłem PS5 i gram ostro bez wyrzutów, że “mogłem w tym czasie popracować”. To działa bardzo fajnie!

Oczywiście są momenty, gdy trzeba posiedzieć mocniej jak np. kampania kursowa, czy produkcja nowego kursu. Są to rzeczy w zasadzie nieuniknione i liczę się z tym. Staram się minimalizować ich ilość. Stąd też powstawało mniej materiałów ode mnie, ale dzięki temu nie wylądowałem na kozetce 🙂

Niezmiennie od lat największy wpływ na moje samopoczucie i produktywność mają 3 rzeczy:

  • Dobry i efektywny sen
  • Sport
  • Odpowiednia dieta

Gdy jedno z tych kuleje, zaczyna się robić źle. Momentalnie czuję się beznadziejnie, wszystko mnie boli i waga idzie do góry. Zacząłem wdrażać poprawę w 2022 i przez cały 2023 dbając mocno o te 3 aspekty uzyskałem piorunujące efekty.

Waga jest dosyć dobrym wskaźnikiem efektów, ale pierwszy raz w życiu skupiłem się na tym, aby żyć zdrowo, a nie zrzucić na siłę jak najwięcej kilogramów. Bez parcia, bez kontrolowania kalorii i innego dziwnego reżimu i wyrzutów sumienia. W efekcie w ciągu 2 lat spadło mi 10 kg co pewnie widać na YouTube porównując stare filmy z bieżącymi.

Chciałem tutaj napisać o tym co robię w każdym z tych trzech filarów i napisałem, ale… skasowałem to. To jest blog elektroniczny, a nie zdrowotny 🙂 Być może kiedyś opowiem jak znajdą się chętni.

Podsumowanie

W 2023 działo się dużo. Czasem mam wrażenie, że przeżyłem 3 lata w rok 😅 planów mam o wiele więcej niż to, co tutaj napisałem. Nie wszystkie są publiczne, ale ich efekty powinny być widoczne w tym jak będzie działała firma msalamon.pl i co będziemy wspólnie z zespołem wypuszczać.

Jestem pewien, że rok 2024 przyniesie równie dużo dobrego! Życzę tego również Tobie, abyś w tym nowym roku osiągnął wszystko to, co sobie zaplanujesz. Widzimy się za rok na podsumowaniu 2024 🙂 Powodzenia!

5/5 - (3 votes)

Podobne artykuły

.
Kategorie: STM32

1 komentarz

Klebol · 05/01/2024 o 07:44

Gratuluję postępów i życzę powodzenia w dalszym rozwoju! Jestem pod wrażaniem tego co udało Ci się osiągnąć do tej pory. Zachęcam do podzielenia się z nami twoimi doświadczeniami na temat zdrowego życia bo chcąc nie chcąc dotyczy to każdego 🙂 podrawiam

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *