fbpx

Stało się. Minął pierwszy rok odkąd założyłem bloga! Jest to idealna okazja, aby podsumować to, co przez ten rok udało mi się osiągnąć oraz to, co planuję na najbliższy rok.

Na wstępie chciałbym Ci podziękować. Bez Ciebie nie byłoby tego małego sukcesu bo nie miałbym dla kogo pisać. 

Dlaczego w ogóle piszę

Pomysł na pisanie powstał przy okazji zmiany pracy. W tamtym czasie nie miałem czym się wyróżnić na rynku więc moje CV wyglądało jak prawie każde z kilkuletnim doświadczeniem. Było suche i nudne. Jedyne co mogło przyciągnąć wzrok i oderwać się od monotonnych zapisów były artykuły prasowe, które kiedyś napisałem. Zawsze był to powód do ciekawej rozmowy podczas rekrutacji. 

Ostatecznie udało mi się dostać pracę, ale pomyślałem, że i tak potrzebuję jakiegoś wyróżnika. Skoro inni inżynierowie tak bardzo interesowali się tym, w jaki sposób piszę to wypadałoby coś zrobić właśnie w tym kierunku. Nie chciałem koniecznie pisać artykułów prasowych. Tak się złożyło, że równo rok temu byłem w trakcie czytania książki “Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga” Michała Szafrańskiego i to ta książka pchnęła mnie do pisania bloga.

Pozostało mi jeszcze wybrać tematykę. Zajmuję się ogólnie elektroniką i programowaniem. Stron z własnymi projektami DIY jest mnóstwo. Oprócz podziwiania efektów pracy nie widzę w takich artykułach zbyt wielkiej wartości. Nie chciałem tez robić czegoś co robią wszyscy. Dlatego odpadło już na starcie pisanie o Arduino. Zresztą mój inżynierski duch by mi na to nie pozwolił, hehe 🙂

Podczas przygotowań do zmiany pracy bardzo intensywnie szkoliłem się w programowaniu mikrokontrolerów. Wtedy postawiłem na STM32 jako, że są popularne oraz 32-bitowe. Szukając materiałów na ich temat byłem zawiedziony. W tamtym czasie było mało ciekawych miejsc w polskim internecie, które by tłumaczyły jak podchodzić to tych świetnych układów.

Jako że potrafię pisać dokładne opisy i tłumaczyć co nieco postawiłem na pisanie właśnie o STM32. Dodatkowo chciałem pomagać początkującym i tak się dzieje. Moje artykuły są dedykowane wszystkim, którzy rozpoczynają swoją przygodę z STM32.

Trochę liczb

Pierwszy wpis został opublikowany 11.07.2018. Dla ułatwienia będę liczył od 1.07.2018 do 30.06.2019.

Użytkownicy

Nie jestem ekspertem analitica dlatego w pierwszych dniach działalności sam nabijałem sobie niechcący wyświetlenia. Na szczęście nie ma to wielkiego wpływu na wyniki.

Od początku bloga odwiedziło mnie 9100 unikalnych użytkowników. Bardzo dużo!

Użytkownicy ci wygenerowali 28240 odsłon różnych stron, co daje około 3 strony na osobę. Czytelnicy lubią zajrzeć w kilka stron.

Na mojej stronie spędza się średnio niecałe dwie minuty. Całkiem nieźle biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach rzadko czyta się długie wpisy.

Pewnie widzisz ten pik w listopadzie 2018. To nie jest brak zainteresowania moją stroną. Niestety przypadkowo wyłączyłem sobie wtyczkę Google Analytics na blogu… Przez prawie miesiąc nie monitorowałem ruchu na stronie 🙁

Najpopularniejsze wpisy

Najpopularniejsza jest… strona główna 🙂 Widocznie większość osób skanuje wzrokiem to, co u mnie jest i nie do końca się decyduje czytać dalej. Szkoda, bo wiele traci.

Ciekawe jest dla mnie miejsce drugie bowiem nie tyczy się ono bezpośrednio tematu STM32, a projektowania obudów pod wyświetlacze. Pewnie jest tak popularne, bo jest to temat, o którym mało kto mówi a jest niesamowicie ważny z punktu estetyki budowanych urządzeń. Jeżeli jeszcze nie znasz to koniecznie sprawdź. Nigdy nie rób tak z wyświetlaczem!

Kolejnym wpisem jest recenzja książki dla początkujących. Pokazuje mi to jak ważnym odbiorcą jest dla mnie stawiający pierwsze kroki z STM32.

Z tej listy warto zwrócić uwagę na pozycję 6 i 8. Są to jedne z nowszych wpisów, a już ulokowały się bardzo wysoko w rocznym podsumowaniu. Obydwa artykuły były pisane z myślą o początkujących co jeszcze bardziej podkreśla, na czym powinienem się skupiać.

Ważne osiągnięcia

Samo to, że blog działa nie jest moim jedynym osiągnięciem. Udało mi się utrzymać zaplanowaną częstotliwość postów. Jest to co druga środa o godzinie 20:00. Nie pominąłem ani jednego wpisu.

Drugim sukcesem było otworzenie sklepu. Sprzedaję w nich części, które omawiam na blogu oraz takie, które przydają się na biurku elektronika. Sukcesywnie uzupełniam moją ofertę. Byłbym wdzięczny za sugestię odnośnie tego, co jeszcze mogę wsadzić na magazyn. Otworzyłem go z myślą o finansowaniu części które muszę kupować do realizacji moich wpisów. Niektórzy moi czytelnicy zamawiają, za co chcę bardzo podziękować!

Udało mi się zbudować bardzo fajną grupę na Facebooku STM32 Polska. Aktualnie liczy 775 członków. Jestem z niej bardzo zadowolony. Nie brakuje osób chętnych do pomocy. Sam czasami o coś pytam. Osoby początkujące zadają pytania w kulturalny i uporządkowany sposób. Wiadomo jak im pomóc i każdy jest zadowolony. Oby tak dalej grupo!

Sprawdziłem się w roli prowadzącego wideo. Była to co prawda krótka seria VLOGa, ale teraz wiem, że jestem w stanie mówić do kamery. Znajdziesz go na moim prywatnym kanale.

Plany na kolejny rok

Dobrym zwyczajem jest planowanie. W kolejnym rokiem mam zamiar nie schodzić z tempa publikowania artykułów. Dalej będzie to co druga środa godzina 20:00

Chciałbym kontynuować VLOGa. Może nie codziennego, ale raz na jakiś czas coś ciekawego i wartościowego bym przekazał.

Chciałbym zacząć nagrywać na YouTube. Dzisiejszy świat stoi na filmie, więc wypadałoby z tego skorzystać. Co Ty na to, aby zrobić też jakiegoś LIVE’a? Na przykład z budowy jakiegoś urządzonka? Koniecznie daj znać w komantarzu 🙂

Oczywiście chcę pisać jak najwięcej treści przydatnych początkującym. Moim celem jest pomagać!

Ostatnio ogłosiłem, że tworzę kurs STM32 dla początkujących. Prace już ruszyły i chcę go skończyć jeszcze w roku 2019. Najlepiej byłoby, aby wyszedł w październiku. Polecam dołączyć do listy oczekujących. Dyskutujemy tam o tym, jak kurs ma wyglądać.

5/5 - (9 votes)

kurs stm32

Konkurs

Dzisiaj podsumowania wyjątkowo nie będzie bowiem cały ten wpis jest podsumowanie. Chciałbym za to w jakis sposób podziękować za to, że mnie czytasz. Niestety nie obdaruję każdego z osobna, ale mogę zorganizować konkurs 🙂 

Do wygrania wyświetlacze LCD 16×2. Będą to 3 zestawy wyświetlaczy: zielony, czarny i niebieski.

Co trzeba zrobić?

Spośród odpowiedzi wybiorę te, które mi się najbardziej spodobają 🙂 Powodzenia!

 

Podobne artykuły

.

28 komentarzy

Wojteks · 20/07/2019 o 02:27

Proponuje zrobic porownanie kilku technik programowania do realizacji jednego programu np. z wykorzystaniem tylko funkcji niskiego poziomu LL, HAL, następnie z wykorzystaniem bilbiotek wyzszego poziomu CubeMX i funkcji FreeRTOS z zestawieniem objętości programu wynikowego i jego szybkości

    Mateusz Salamon · 24/07/2019 o 17:36

    Skomplikowany temat, ale na pewno pokazałby wiele ciekawych rzeczy. Mielibyśmy na papierze i w liczbach konkretne porównanie bibliotek/frameworków. Dzięki!

Kazik · 15/07/2019 o 16:12

Proponuje pokaz możliwości ekspanderów GPIO na I2c np. PCF8574. Przykładowym projektem może być PWM, multipleksowanie LED lub inny szybkozmienny sygnał wyjściowy z takiego ekspandera. Pokazało to by szybkość I2C, i możliwości takich ekspanderów.

pozdrawiam

    Mateusz Salamon · 15/07/2019 o 21:19

    Obstawiam w ciemno, że PWM czy multipleksowanie na takich ekspanderach to będzie porażka. Mimo to podoba mi się pomysł porównania różnych scalaków i sprawdzenia tego 😀

Leoneq ;3 · 15/07/2019 o 12:54

Hmm, ja bym najchętniej chciał zobaczyć artykuł o generowaniu obrazu VGA. Na arduino jest jakaś biblioteka, ale 120×60 pikseli to słabo, nie mówiąc o dwóch zajętych timerach. Na stm generowanie obrazu nie powinno być tak zajmujące, a dałoby baaardzo dużo możliwości dla nowych projektów 😉 Btw, obserwuję Twojego bloga od dłuższego czasu, i muszę powiedzieć że utrzymuje poziom. Ładnie napisane, konkretnie i ciekawie. Pozdrawiam 😉

    Mateusz Salamon · 15/07/2019 o 21:18

    Ktoś jeszcze używa VGA do czegoś? 😀 jakoś zawsze mnie ten temat omijał. W sumie pewnie wielu rzeczy można się z takiego projektu nauczyć 😉

      Leoneq ;3 · 16/07/2019 o 10:15

      Próbowałem ogarnąć VGA, to nie poradziłem sobie. Timery, przerwania itd jednak mnie przerosły. Z praktycznych zastosowań, to ja w tym widzę użycie starych matryc od laptopa w projektach (u chińczyka są płytki sterujące) a to jednak prawie 16″. Można nawet się pokusić o jakiś silnik 3D 🙂 Wtedy zastosowań może być multum – od pokazywania danych na dużym ekranie po proste gry czy nawet całe porty gier. Ja bym chętnie to zrobił gdybym poogarniał te czasy synchronizacji, a mam na głowie inne projekty. Tak czy siak, życzę powodzenia.

Piotr · 14/07/2019 o 12:54

“wycjowałem” się na Z80 i po latach przerwy zacząłem się bawić AVR i PICami, duże kontrolery są póki co tajemnicą, ale mimo, że nie wszystko rozumiem od razu wracam na tą stronę, i to chyba najważniejsze.

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:18

    Zapraszam do mnie częściej 🙂 Nie mogę się wypowiedzieć na temat Z80 i podobnych wiekowo konstrukcji. Miałem kiedyś styczność z 8051 na którym uczyłem się działania mikrokontrolerów, ale uznałem, że nie ma co zagłebiać się bardziej w przeszłość.

Adam · 13/07/2019 o 11:56

Gratuluje bloga. Jak dla mnie przydało by się więcej przykładów z których można by czerpać. Np. ostatnio wpadł mi do zrobienia projekt krokomierza na STM32F429-DISC1. Straciłem pół dnia aby odpalić wyświetlacz z przykładu. Trafiłem na tutka gdzie było napisane co i skąd i gdzie skopiować i całość trwałą 3 minuty. Gdybym miał więcej takich tutków praca była by przyjemniejsza.

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:16

    Hmm z przykładu do Disco, tak? Mam nadzieje, że nie któryś z moich 😉 Niestety te oficjalne przykłady często się dewaluują a ST niekoniecznie je poprawia…

Fonak · 11/07/2019 o 18:55

Gratuluje pierwszych urodzin bloga. Co do artykułów to chciałbym by pojawiła się seria która opisuje w przystępny sposób z użyciem przykładów wszystkie peryferia i ich tryby pracy np. ADC, DAC, FPU, DMA, SPI, TIMERY, NVIC, CHROMART czy też takie nowości jak FMAC lub CORDIC z nowej serii STM32G4. Przykłady mogą być oparte o CubeMX (co napewno ułatwi początkującym start). Myślę też że dobrym pomysłem na cykl artykułów jest zaprezentowanie możliwości biblioteki CIMSIS DSP i wykorzystanie w praktyce takich funkcji jak FFT, FIR, IIR, DotProduct, RMS, STDdeviation itd (z kolei to powinno zadowolić nieco bardziej obeznanych).

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:15

    Bardzo dobre propozycje. Część z peryferiów na pewno pokryje mój kurs(http://kursstm32.pl). STM32G4 jest kuszący ale jeszcze go nie mam. Na razie jest daleko na liście proprytetów zakupowych. Bardzo wiele osób prosi mnie o DSP i w końcu będę musiał to zrobić, hehe 😀

Mruczek · 11/07/2019 o 18:33

Komunikacja! Ethernet – ten na dużych Nucleo, wykorzystanie ESP8266 jako WiFi, NRF24L01+, który jest fajny do zastosowań energooszczędnych z komunikacją bezprzewodową.

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:13

    ESP8266 i nRF24L01+ są już u mnie na stanie i za jakiś czas na pewno się pojawią odpowiednie wpisy. Co do Ethernetu, to jeszcze nie małem okazji odpalać tego na Nucleosach 144 mimo, że mam jednego. Trzeba będzie nadrobić zaległości 😀

Jan · 11/07/2019 o 18:21

Chciałbym żeby było jak najwięcej materiałów, dla poczzątkujących. Żeby ludzie zamiast iść w Arduino mogli już od początku iść w stm 😉

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:11

    Taki mam zamiar. Początkujący są bardzo blisko mego serca 🙂 Arduino ma przewagę bardzo niskiego progu wejścia oraz popularności.

buczyw · 11/07/2019 o 09:56

Dla mnie początkującego w temacie stm’ów to poza obsługa czujnika DSM501A i porównaniem HAL i MBED oraz innych bibliotek, to nic mi nie przychodzi do głowy. Natomiast mocno trzymam kciuki i “Alleluja i do przodu” 🙂

Piotr · 11/07/2019 o 09:10

Oby następny rok pozwolił Ci umieścić więcej wpisów niż poprzedni 😉
Przesiadam się z jakże popularnych ATmeg na STM chciałbym zobaczyć temat poświęcony zasilaniu, jako, iż w kilku projektach rozwiązaniem problemu była stabilizacja napięcia. Przykład: minimalne podłączenie miałem zrobione książkowo, tysiące zmian w kodzie, a rozwiązaniem okazała się zamiana przetwornicy na regulator/stabilizator napięcia.
Jak na arm’y wpływa filtrowanie zasilania? W jakich przypadkach można się pokusić o mniejszy, tańszy czy też łatwiejszy układ zasilania? Jak podłączone peryferia, wpływają na pracę STMki? Widzę że istnieją układy zasilania dające kilka napięć np. 3.3V i 5v, może jakieś ich przykłady? Bo przy artykułach o ATmegach widzę tylko przetwornice i stabilizatory…
Takie zagadnienia chciałbym żeby zostały poruszone w twoim wpisie, bo pewnie będziesz mógł je rozbudować o dodatkowe, nieznane mi(i wielu początkującym) wątki.
Pozdrawiam

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:06

    Hej. Na razie trzymam się jednego wpisu na dwa tygodnie. Dorzucając YT czy teraz pracę nad kursem nie jestem w stanie rzetelnie przygotować większej ilości wpisów 🙁 Zasilanie to jeden z tych tematów które wydają się banalne, a jednak nie są. Słaba przetwornica będzie tak siała zakłóceniami, że procesor bedzie wariował. Są takie bardzo popularne 230/5V których nigdy nie udało mi się użyć tak, aby układ działał… Póki co z powodzeniem stosuję przetwornice oparte na MP2307 lub LM2587. Do takiego materiału muszę wyposażyć się w oscyloskop bo nie mam aktualnie żadnego na miejscu.

Mateusz · 11/07/2019 o 08:32

Witam ? jestem uszczęśliwiony, że na blogu są już tematy, które mnie interesowały m.in. właśnie o wyświetlaczach czy alcelerometrze. Ale sam byłbym zainteresowany bardziej wykorzystaniem zarówno FPU jak i opcji ADC w „bardziej zaawansowanym” przetwarzaniu sygnałów. W temacie można by zawrzeć także proste procedury przetwarzania takie jak chociażby FFT do zmiany dziedziny czasu w dziedzinę częstotliwości, czy tez proste/bardziej złożone układy kondycjonowani sygnałów na takie przyjazne dla procesora, pomiar względem masy pozornej itp. Myśle, ze pomimo wszechobecnej cyfryzacji taki temat mógłby się przydać ?

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 19:00

    Hej. FPU jest proste w użyciu – włączasz je w projekcie i działa 🙂 Natomiast przetwarzanie sygnałów jak na przykład wspomniane przez Ciebie FFT to już trochę inna sprawa. Dzięki FFT można zrobić łatwo i przyjemnie analizator dźwięku rodem z Winampa. Bardzi fajnie to działa. Załatwię jakiś mikrofon i pomyślę nad tym tematem 🙂

Pomysł · 10/07/2019 o 23:37

Gratuluję i życzę wytrwałości w pisaniu bloga.
Mam taki pomysł aby zrobić komunikację między procesorami. Wiadomo jest i2c jest spi ale one głównie do komunikacji z peryferiami. Jest też usart ale to połączenie jeden do jeden. A nawet taki bluepill ma jeszcze interface CAN. Może taki wpis na blogu o CAN i możliwościach komunikacji między kilkoma procesorami, poziomem trudności w zastosowaniu takiej komunikacji, zalety, wady.

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 18:58

    Dzięki 🙂 Pewnie chodzi Ci o komunikacje między dwoma urządzeniami. I2C i SPI są stworzone do małych odległości(10-20 cm) wewnątrz jednego PCB najlepiej. Wiem, że są osoby, którym 1-Wire działa na 5 metrach. Mi kiedyś działał gruby gwóźdź zamiast bezpiecznika w instalacji domowej, ale czułem, że on chyba nie jest do tego stworzony 🙂 CAN jest świetnym interfejsem. Bardzo odporny na zakłócenia oraz posiada mnóstwo zabezpieczeń przeciwko błędnym transferom. Aby go Wam zaprezentować, musiałbym nad nim trochę posiedzieć bo szczerze mówiąc nie mam z nim za dużo praktyki.

rafcio_bed · 10/07/2019 o 21:09

Witaj,
Gratulacje w prowadzeniu bloga 😉
Hmm co bym chciał zobaczyć na blogu lub na YT 🙂 mam jeden pomysł 🙂 Ale on chyba tylko mi by się przydał, więc nie wiem czy się ukaże. A chodzi o płytkę KA-Nucleo-Weather i opisywaną z książką KA-NUCLEO-F411CEv2. Jak uruchomić wszystkie czujniki z Weather na OLED pod i2c, a zmiana wyświetlanej wartości następowała by po naciśnięciu dżojstika. Mogłoby to być 1 czujnik na 1 film 🙂 w ostatnim filmie jak to “skleić” w jeden cały projekt. Wiem za dużo bym chciał.
Pozdrawiam.

    Mateusz Salamon · 14/07/2019 o 18:54

    Cześć! Hmmm składanie kilku elementów w jeden większy projekt nie jest aż takim trudnym zadaniem jak się wydaje. Trzeba tylko zadbać o to, aby nie było sztucznych delayów i komponenty sie nawzajem nie zakłócały. Mam pewien pomysł na taki większy projekt 🙂

      rafcio_bed · 15/07/2019 o 15:31

      Bardzo fajnie 🙂
      Pewnie myślimy o tym samym projekcie 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *