fbpx

W 2019 roku spytałem się społeczności grupy STM32 Polska na Facebooku, z jakich IDE lub innych notatników korzystają do pisania kodu na STM32. W 2019 nie mieliśmy jeszcze STM32CubeIDE, więc tamten ranking jest już nieaktualny. Pora odświeżyć statystyki. Ponownie zapytałem się programistów, z czego korzystają. Oto wyniki.

Najpopularniejsze IDE do STM32 w 2022 roku – wyniki ankiety

W zestawieniu pominąłem SW4STM32 i Atollic TreStudio. Są to IDE wymarłe, które od dawna nie są wspierane. Nie powinniśmy z nich korzystać tak naprawdę.

1. STM32CubeIDE

Link do STM32CubeIDE

Nie dziwi mnie, że na pierwszym miejscu znalazło się IDE przygotowane przez firmę STMicroelectronics. Jakiś czas temu kupili oni Atollic True Studio i na jego bazie powstało połączenie Eclipse’a z STM32CubeMX.

Czemu jest takie popularne? Instalujesz i działa. Uwielbiam narzędzia Out Of The Box i nie tylko ja. Z tego IDE korzystam na co dzień zarówno jak jak i setki programistów w Polsce i na świecie.

Również z tego IDE korzystamy w Kursie STM32 dla Początkujących, którego start 4 edycji już 16 lutego 2022.

2. Visual Studio Code / PatformIO

Link do VSC.

Link do PlatformIO

Zdecydowałem się połączyć te dwa środowiska. Visual Studio Code jest szalenie popularnym “notatnikiem na sterydach” do pisania wszelkiej maści oprogramowania.

Miliony programistów z niego korzysta w zasadzie do wszystkiego.

Można w nim rzecz jasna programować mikrokontrolery STM32. Można w gołym VSC, a można skorzystać z PlatformIO, które jest dedykowane mikrokontrolerom. Można w nim pisać zarówno “w Arduino” jak i “normalnie”. Jest też debug, więc nie jest to ułomne rozwiązanie.

Do korzystania z CubeMXa w PlatformIO przydaje się wtyczka: https://github.com/ussserrr/stm32pio

Dopasowuje projekt z CubeMX do pracy z PlatformIO.

3. Keil µVision IDE (MDK)

Link do Keila.

Środowisko prosto od firmy ARM. Ponoć najlepszy, a przynajmniej tak twierdzi wielu użytkowników. Nie jest zamknięty tylko na STM32. Potrafi programować OOTB wszystkie ARMy.

Posiada własny, wydajny kompilator. Niestety ma dwie ogromne według mnie wady:

  • Interfejs zatrzymał się 1995 roku
  • Jest płatny

Istnieje darmowa wersja i nazywa się ona MDK-Lite Edition. Kiedyś była darmowa bez ograniczeń dla rdzeni Cortex-M0 i Cortex-M0+. Teraz jest limit kodu wynikowego do 32kB. Jak wiemy, często programy na STM32 przekraczają tę wartość, zwłaszcza pisane z HALem 🙂

4. CLion

Link do CLion.

Jeśli ktoś pracował na jakimkolwiek pakiecie od JetBrains to może wyobrazić sobie co to jest.

Każde IDE z ich ręki jest bardzo dobre. Jest trochę osób programujących mikrokontrolery w CLion, które jest dedykowane pod język C/C++.

Narzędzie jest płatne, ale ma 30 dniowy Trial.

5. Segger Embedded Studio

Link do SES.

Multiplatformowe IDE od firmy Segger.

Firma ta robi genialne debuggery, które potrafią przechwytywać instrukcje mikrokontrolera w czasie rzeczywistym. Do pełnej obsługi ich debuggerów zaleca się krozystać z narzędzi od Seggera.

Jednym z takich narzędzi jest IDE, czyli Segger Embedded Studio. Jest cross-platformowe (Windows, Linux, Mac). Wbudowany Clang/LLVM, GCC jest na plus. Mało tego! Ma on również toolchain C/C++ od Seggera.

Warto spróbować. Jest darmowy do użytku niekomercyjnego.

Kurs STM32 dla Początkujących

Już 16 lutego wraca najlepszy kurs programowania STM32 dla Początkujących! To już czwarta edycja!

Jest to kompletny program od A do Z, w którym nauczysz się programowania mikrokontrolerów STM32. Poznasz jego interfejsy i będziesz umieć z nich skorzystać w sposób prawidłowy i nieblokujący.

Nie przegap szansy! Następna edycja będzie prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Dotychczas w kursie wzięło udział ponad 470 osób!

Zapisz się na listę oczekujących na https://kursstm32.pl/

Podobne artykuły

.

5 komentarzy

darkanzali · 11/03/2024 o 20:11

Bawię się elektroniką hobbystycznie ale komercyjnie programuję aplikacje chmurowe i po 5 minutach “prób” programowania w STM32CubeIDE zacząłem szukać jak tu programować w CLion. Nigdy nie potrafiłem przekonać się do Eclipse ze względu na toporność i totalny brak ergonomii, nie wspominając o takich brakach jak podpowiadanie składni na żywo co jest game changerem dla początkujących, nie wspominając o AI, które też obecnie mocno pomaga stawiać pierwsze kroki w nowej technologii. Zawsze mnie zadziwiało dlaczego nikt z producentów mikrokontrolerów, fpga itd, nie potrafi napisać porządnego IDE na miarę 21 wieku i kopiują te swoje potworki – gdy tykam się tych tworów to za każdym razem czuję się jakbym się cofnął kilkanaście lat do czasów kiedy uczyłem się programować.

Programowanie sprzętu jest niesamowicie satyfkacjonujące, ale korzystanie z narzędzi typu STM32CubeIDE to droga przez mękę dla kogoś kto używał porządnych IDE do programowania wysokopoziomowego.

Tomasz · 11/02/2022 o 21:30

Aktualnie mam niezbyt wielkie doświadczenie z środowiskiem IDE dla mikrokontrolerów. Kiedyś działałem w Atmel Studio.
Czasem bawię się w STM32CubeIDE, dla mnie to środowisko będzie odpowiednie w kursie STM32.

Tomasz Dura · 11/02/2022 o 09:45

Warto wspomnieć o bardzo fajnym programie, który umożliwia generowanie (oraz aktualizowanie) projektu PlatformIO na podstawie pliku .ioc z CubeMX
https://github.com/ussserrr/stm32pio
Niedawno porzuciłem STM32CubeIDE na rzecz Visual Studio Code + PlatformIO + stm32pio + CubeMX
Wygoda korzystania niemalże taka sama jak z STM32CubeIDE, tyle, że trzeba dodatkowo odpalić jedno polecenie z terminala.

    Mateusz Salamon · 15/02/2022 o 09:28

    Dzięki! Dorzuacam do wpisu!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *