fbpx

Właśnie stuknęły dwa lata prowadzenia przeze mnie bloga! Czasami ciężko jest mi uwierzyć, że już tyle nad nim pracuję, a jednak to wciąż dopiero początek. W podobnym czasie również swoją rocznicę ma mój sklep. Co prawda otworzyłem go oficjalnie w czerwcu, ale będę go podciągał pod wspólne świętowanie 🙂 Podobnie ja krok temu zapraszam Cię na małe podsumowanie.

Ostatnio zdecydowałem się, że upublicznię trochę danych statystycznych mojego bloga. Myślę, że warto być transparentnym. To, co uznam, że mogę upublicznić, to pokażę. Każdy lubi wiedzieć “jak się sąsiadowi powodzi”, co nie? 🙂

Przy okazji ciekawostka: ponoć jesteśmy tak bardzo ciekawscy z tego powodu, że ośrodek ciekawości w mózgu jest bardzo blisko ośrodka bólu. Stąd poniekąd ciekawość nas boli, a ból jak wiadomo trzeba jak najszybciej załagodzić 😉

Cel bloga

Przypominam, że moim celem jest szerzenie wiedzy i umiejętności programowania embedded wśród początkujących. Skupiam się na mikrokontrolerach STM32 z tego względu, że według mojej opinii zaczynanie od AVR (Arduino) nie jest najlepszą drogą dla osób, które chciałyby potrafić programować. Owszem można się na nich nauczyć, jednak dzisiejszy rynek coraz częściej oczekuje, aby potrafić w ARMy.

Drugim celem na równi jest udoskonalanie moich umiejętności programistycznych. Sam ciągle się uczę, więc pisząc artykuły wiele razy zastanawiam się jak Tobie przekazać coś, co opisuję. Nie dość, że muszę zastanowić się nad tym, jak zaprogramować, to jeszcze nad tym, w jaki sposób Ci to wytłumaczyć. To nie jest takie proste jak się wydaje… Poza tym uczę się również od moich czytelników. Nie raz ktoś mi wytknął jakiś błąd w komentarzu albo o czymś podyskutowałem czy to właśnie w sekcji komentarzy, w e-mailach czy na Facebooku. Lubię rozmawiać z moimi czytelnikami.

Celem drugorzędnym jest po prostu posiadanie jakiegoś ciekawego zajęcia. Pisanie bloga stało się poniekąd moim hobby. Dodatkowo otwarcie sklepu wspomaga mnie finansowo w jakimś stopniu. Powoli zaczyna to mieć ręce i nogi.

Liczby

Jestem inżynierem, więc liczby są dla mnie dosyć wyraźnym wskaźnikiem tego, jak mi idzie z  blogowaniem. Na początku 2020 roku nawet podszkoliłem się nieco z Google Analytics. Dane pochodzą z okresu 1.07.2019 ÷ 30.06.2020.

Posty

Wpisów na bloga w roku 2019 opublikowałem aż 25. Wciąż trzymam się jednego wpisu raz na dwa tygodnie w środy o godzinie 20:00. Póki co tego nie chcę tego zmieniać. Myślę, że jest to odpowiedni odstęp czasowy między kolejnymi postami. Wystarczający abym zdążył przygotować nowe materiały. Chociaż dla trudniejszych tematów czasami wolałbym mieć tego czasu nieco więcej.

Użytkownicy

W drugim roku działania bloga odwiedziło mnie prawie 21 tys. osób! Ponad dwukrotny wzrost (+130%) w porównaniu z poprzednim rokiem. Robi się całkiem fajna liczba, a tendencja jest cały czas wzrostowa.

Wszyscy użytkownicy odwiedzili łącznie 81 tys. stron. Daje to 3,75 strony / użytkownika. Wynik lepszy niż zeszłoroczny o 0,65 strony / użytkownika. Pojawiło się więcej materiałów do czytania to i czytelnicy więcej czytają. Aktualnie poprawiłem proponowanie kolejnych artykułów, więc wynik ten powinien się jeszcze bardziej poprawić.

Podobnie poprawił się średni czas trwania sesji. W zeszłym roku wyniósł on 2 minuty 30 sekund jednocześnie rosnąc o 40 sekund w porównaniu do zeszłego okresu. Mamy coraz mniej czasu na wszystko, a jednak mnie czyta się więcej. Miło mi 🙂

Wzrokowo wykres użytkowników prezentuje się tak.
I w porównaniu do poprzedniego roku.

Najpopularniejsze wpisy

To jest dla mnie cenna informacja, bo dzięki temu wiem jakiego rodzaju treści interesują moich czytelników.

Wiele osób widzi tylko pierwszą stronę. Są to pewnie osoby, które trafiły na główną bloga i nie znalazły nic dla siebie na pierwszy rzut oka. Popracowałem ostatnio trochę nad prezencją pierwszej strony. Może będzie lepiej 🙂

W czołówce jak widać znajdują się tematy typowe dla początkujących. Które IDE wybrać, jak zacząć z STM32, dlaczego w ogóle STM32. Z mniej filozoficznych treści podstawowe komponenty jak LCD, diody adresowalne lub płytka BlackPill.

Niewątpliwie wygrywa tutaj obsługa klasycznego LCD 2×16 znaków.

Szybko zerkając na drugą dziesiątkę jest podobnie, czyli głównie podstawowe komponenty używane przy nauce programowania.

Głównie kręcę się na blogu w okół pokazywania jak programować takie rzeczy, więc kierunek mam chyba dosyć dobry. Kiedyś jednak te układy się skończą, ale mam nadzieję, że moje pomysły nie.

Mam sporą listę TO DO w notatniku 🙂

Osiągnięcia

Na sklepie właśnie pojawiły się oryginalne płytki ewaluacyjne od ST! W końcu udało mi się do tego doprowadzić. Wiele osób pytało mnie o te płytki. W tej chwili jest kilka rodzajów Nucleo. Będą pojawiały się sukcesywnie kolejne zestawy. Podobnie jak przy rozwijaniu sklepu, wszystko finansuję z własnego kapitału, więc rozwój jest wolniejszy niż szybszy 😉

Jak już wspomniałem na początku artykułu, sporym osiągnięciem jest systematyczność wypuszczanych postów. Niezmiennie od dwóch lat co dwa tygodnie w środy o 20:00 wychodzi  nowy artykuł.

Może to nie jest powiązane z blogiem, ale zostałem współorganizatorem Gdańsk Embedded Meetup. Aktualnie z powodu pandemii spotkania zostały zawieszone, ale nie mogę się doczekać powrotu.

Byłem prelegentem na Arduino & Raspberry Pi Day 2020. Mój pierwszy raz “na scenie”. Co prawda online, ale zawsze coś. Kolejny raz może będzie przed publicznością.

Dwukrotnie urosła nasza grupa STM32 Polska na Facebooku! W chwili pisania posta jest to 1441 osób. Ponadto odpaliłem serwer Discord dla tej właśnie grupy. Jest wielu mądrych i aktywnych osób na grupie. Również początkujący mogą czuć się dobrze, bo doświadczeni u nas nie gryzą 🙂

Porażki

Nie wszystko się udało tak, jak planowałem. Może za dużo planuję 😉

Nie udało mi się kontynuować VLOGa. Strasznie dużo czasu schodzi mi na montażu i zrezygnowałem 🙁 Za to trochę więcej robię Insta Story – IG Prywatny, IG Elektroniczny.

Nie zacząłem też YouTube ani LIVE na nim. To nadal wisi u mnie na liście do zrobienia, więc plan się jedynie przesunął. Jak już pewnie zacznę to będę się sztywno trzymał jak z blogiem.

Nie wypuściłem Kursu STM32 dla początkujących w 2019 roku. Prace rozpocząłem intensywnie, ale rzeczywistość zweryfikowała moje wyobrażenia o takim kursie. Mam przy nim prze ogromną ilość pracy! Prawdopodobnie pojawi się tuż po wakacjach 🙂

Plany na kolejny rok

Kurs, kurs, kurs! Priorytet numer 1. Musi się ukazać jeszcze w 2020 i kropka.

YouTube. Już mam temat na pierwszy LIVE, który pojawił się po moim występie na Arduino Day. Dodatkowo chcę z widzami na LIVE ogarniać na przykład nowe płytki od ST, a mam ich w szafie trochę.

Więcej lepiej nie planuję. Oczywiście oprócz tego wciąż mam zamiar trzymać się systematycznego publikowania treści oraz wykonywania mojej misji uczenia początkujących.

KONKURS

Na zakończenie konkurs urodzinowy. Chciałbym za to w jakiś sposób podziękować za to, że mnie czytasz. Niestety nie obdaruję każdego z osobna, ale mogę zorganizować konkurs ?

Skoro temat LCD był najpopularniejszy w zeszłym roku, to mam do rozdania 3 zestawy takich wyświetlaczy. Każdy zestaw to 3 kolory: zielony, czarny i niebieski.

Zasady takie same jak w ubiegłym roku:

Spośród odpowiedzi wybiorę te, które mi się najbardziej spodobają ? Powodzenia!

5/5 - (4 votes)

Podobne artykuły

.

38 komentarzy

Wojtek · 22/07/2020 o 18:00

Przydałby się artykuł na temat jednoczesnego sterowania wyświetlaczem LCD i wykonywania innych zadań w czasie bezczynnego czekania w funkcji Delay np. czytanie znaków z portu szeregowego USB czy zliczanie przyciśnięć klawisza podłączonego do wejśca cyfrowego i wysyłanie wartości na LCD czyli pokazanie jak się buduje profesjonalne programy wielozadaniowe. Pociaga to np. przebudowanie biblioteki sterowania LCD, która stosuje blokującą funkcję Delay na wersje nieblokującą. Może do tego celu nadawałaby sie maszyna stanów? Również przydałoby się omówienie potrzeby czy konieczności odkłócania sygnału ze styków (Debouncing)

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:22

    To wszystko to generalnie temat usuwania delaya z programu. W samym delay raczej nic nie zrobisz. Będzie na temat delaya coś specjalnego 😉

Vroobee · 22/07/2020 o 14:32

Cześć! Myślę, że fajnym pomysłem na artykuł byłoby rozwinięcie tematu USB w STM32. Jest to obecnie chyba najczęściej wykorzystywany interfejs komunikacyjny w urządzeniach. Budując własne urządzenia, a nie korzystając z gotowych zestawów ewaluacyjnych, samemu często głowiłem się w jaki sposób podłączyć odpowiednie piny tak by wszystko działało. Niby są odpowiednie dokumenty ale dla osoby, która zaczyna przygodę z tym interfejsem jest to czasem czarna magia. Taki poradnik zawierający zarówno zakres hardware’u jak i software’u dla mnie osobiście byłby bardzo pomocny, bo wszystko mogłoby być w jednym miejscu, a nie tak jak u mnie porozrzucane po różnych plikach/schematach.
A skoro mowa o USB to może dodatkowo (jako bonus) artykuł w temacie bootloader’a ?

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:19

    Mam już rozpykane USB do kursu. Na blogu pewnie też pojawi się co nieco w krótszej formie 🙂

Radee · 20/07/2020 o 08:23

Szyfrowanie komunikacji AES128

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:20

    Szyfrowanie to generalnie fajny temat ? Pamiętam jak użyłem do szyfrowania binarki dla bootloadera ? Bootloader to deszyfrował i podmieniał fimrware w STM32.

Bartłomiej · 20/07/2020 o 06:12

Myślę że bardzo dobrym pomysłem był by kurs-projekt budowy prostego odtwarzacza plików MP3 z karty SD. Mam tu na myśli prosty układ odtwarzający np nasze nagrania. Można by go wykorzystać w bardzo ciekawy sposób do naszych potrzeb.

Optimex · 18/07/2020 o 18:18

Nie chcę wyświetlacza! Ale mam pomysł na temat, możesz opisać wprowadzenie do TouchGFX pod kątem stm32f4. TouchGFX to niejako już standard w tworzeniu GUI na wyświetlacze graficzne więc warto byłoby choćby wspomnieć.
Najlepszego!

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:16

    Do tego potrzebuję jakieś fajne Discovery 🙂

Maciek · 18/07/2020 o 10:48

Mateusz, świetna robota!
A ja bym chciał zobaczyć, jako jeden z kolejnych blogów, także coś bardziej przyziemniego z czym się zapewne boryka niejeden z nas. Mianowicie jak pozbywać się DELAY’ów w kodzie, jakie są efektywne metody i praktyki stosowane w tym zakresie, szczególnie w połaczeniu z przerwaniami. Temat uniwersalny i niezależny od platformy. A może również coś o State Machine, please? ;).

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:15

    Będzie coś ekstra w tym temacie 🙂

Leszek · 12/07/2020 o 08:34

Nie piszcie “na sklepie” – poprawna forma to “w sklepie”!!!

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:13

    Takie moje zaciągnięcie od “na stronie” 😉

spacetourist · 09/07/2020 o 21:57

Ja bym za to bardzo chętnie zobaczyła serię wpisów na temat szeroko pojętego IoT, który jest ostatnio dość gorącym tematem. Mógłby to być na przykład krótki kurs dla początkujących oparty o najpopularniejsze płytki (STM32 Nucleo-64, STM32F4DISCOVERY) lub seria małych projektów skierowana dla osób raczej średniozaawansowanych.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:13

    IoT to gorący temat. Szykuję się do tego powoli – mam już Discovery IoT 🙂

Marcin Wk · 09/07/2020 o 17:48

Mareusz! IoT coraz śmielej wchodzi do życia codziennego. Dlatego to jest poważny argument żeby zrobić wpis a nawet serie wpisów o Ethernecie i STM32 🙂 co prawda IoT raczej kojarzy się z WiFi, dlatego mam drugi argument: widziałem wiele płytek Nucleo-144 z portem Ethernet, także w Twoim sklepie, a informacji na temat tego interfesu w internecie jest niewiele, czas to zmienić 🙂 obecnie buduje/programuje automatykę do mojego przyszłego domu do którego mam nadzieje się wprowadzić do końca roku. Sterownik oparty o STM32F4 a łączność ze światem z użyciem dobrze znanego enc28j60. W nucleo 64 zaczyna mi juz brakować gpio, więc myśle o nucleo144 i wykorzystanie wbudowanego ethernetu 🙂

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:12

    Niestety mało jest na temat Ethernetu 🙁 trzeba będzie to zmienić!

SS · 09/07/2020 o 17:46

Chętnie przeczytałbym serię artykułów o poborze prądu przez STM32. Omówienie trybów low power oraz wpływu różnych peryferiów na pobór prądu przez mikrokontroler.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:11

    To faktycznie potrafi być zagmatwane bo co rodzina to jest inaczej 😀

Kacper · 09/07/2020 o 16:43

Ja z wielką chęcią zobaczyłbym wpisy na temat korzystania z FreeRTOS, albo użycie Ethernetu z LwIP i FreeRTOS na F7 albo H7. Tematów jest dużo, bo mikrokntrolery to bardzo ciekawy świat, ale to mnie najbardziej ciekawi.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:11

    To są złożone tematy, ale w końcu do nich dotrę! 🙂

Sebastian · 09/07/2020 o 09:32

Bardzo chciałbym zobaczyć obsługę USB czytanie plików przez FatFS, lub z karty SD 😉

Sebastian · 09/07/2020 o 09:30

Bardzo chciałbym zobaczyć odczyt plików z pendriva USB! Lub kart SD, wykorzystanie FatFS 😉

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:09

    Na pewno będzie w kursie 🙂 Czy na blogu? Pewnie też w jakiejś formie się pojawi 😉

Łukasz · 09/07/2020 o 07:39

Jak już jesteśmy w temacie wyświetlaczy to poszedłbym za ciosem 🙂 i na przykład temat wyświetlaczy COG byłby ciekawy moim zdaniem 🙂

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:09

    Musisz doprecyzować bo COGi to też znane OLEDy 🙂 Pewnie chodzi Ci o COGi co Mirek Kardaś robił.

      Robert · 04/08/2020 o 15:11

      Podejście do menu na LCD 🙂

Michał · 09/07/2020 o 01:55

Znasz mnie, ja bym chciał audio 🙂 Może interfejs audio USB? STM ma to opisane na stronie swojej.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:08

    Hmm Audio USB brzmi ciekawie. Na razie opanowałem inne tryby, więc może czas i na ten.

Micro · 08/07/2020 o 21:35

Bardzo chciałbym zobaczyć jakiś artykuł o wykorzystywaniu pamięci zewnętrznej np. FLASH / RAM , z pomocą np. quad / dual SPI , może to być ciekawy temat bo czasami może brakować miejsca na program i dane w pamięci podręcznej, a poza tym może coś o wbudowanych interfejsach szeregowych do wyświetlaczy np. LCD parallel interface, 8080/6800 modes, chyba większość mikrokontrolerów, a przynajmniej wiem że F4 i H7 takie posiadają i ciekawą możliwością jest wykorzystanie sprzętowej komunikacji w samym mikrokontrolerze, bo skoro jest to dlaczego by nie skorzystać. Takie moje pomysły może coś się przyjmie 🙂 . Sam jestem początkujących i za dużo o nich nie wiem dlatego uważam że może inni też byliby ciekawi coś o tym się dowiedzieć.

    Micro · 08/07/2020 o 21:53

    Przepraszam za błąd w H7 już nie ma LCD parallel interface, 8080/6800 modes, tam jest przynajmniej w H745
    LCD-TFT controller up to XGA resolution.

      Micro · 15/07/2020 o 09:52

      Może już trochę za późno, ale mógłbyś zrobić o interfejsie (8- to 14-bit parallel camera interface), który można znaleźć w stm32f4 (w moim przypadku stm32f446re) i stm32H7 (w moim przypadku stm32H745zi) z użyciem np kamery OV7670 (8-bit ), wiem że jest kilka przykładów z jej użyciem na arudino programowo, ale nie wiem czy są na stm32 z wykorzystaniem tego interfejsu.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:07

    Sprzętowe interfejsy LCD są fajne. Można się zdziwić jak szybko idzie obsłużyć na przykład TFT 🙂

Arecki · 08/07/2020 o 21:08

Bardzo by mnie zainteresował artykuł poświęcony wykorzystaniu CAN i LIN.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:06

    Jeszcze nie mam takiej wiedzy, aby tego uczyć 😀 Sprawdzałeś książkę Pawła Kardasia?

Mruczek · 08/07/2020 o 20:35

Ja zacznę. W zeszłym roku chciałem coś więcej o komunikacji i było coś o komunikacji. Co prawda bez ETH, ale NRF był 🙂
W tym roku przyszła mi ochota na coś poważniejszego. Przygotowanie projektu do pracy produkcyjnej lub nawet przygotowania produkcji samego urządzenia z sercem w formie STM32. Do tej pory prototypujemy i prototypujemy, a w końcu trzeba wiedzę wykorzystać. W gotowym projekcie oczywiście nie umieścimy BlackPilla, więc wpada tu wiele ciekawych tematów. Optymalizacja całego projektu(BOM, ścieżki), to za szeroki temat dla Twojego bloga, ale już na przykład:
– minimalny projekt na STM32. Co jest w ogóle potrzebne by uruchomić STM32, co zasilić i które piny podłączyć do czego? 🙂 Jakieś zegary? 🙂
– zasilanie, bypassing – tak by projekt był stabilny
– aktualizacja oprogramowania – jak użytkownik końcowy może bezpiecznie zaktualizować zakupiony produkt, bezpieczne bootloadery itp.
Ogólnie interesuje mnie właśnie opuszczenie płytki prototypowej i przejście na PCB własnego projektu.

    Mateusz Salamon · 22/07/2020 o 19:05

    Fajne propozycje 🙂 Temat minimalnych wymagań wiele razy pojawiał się dla AVR, ale dla STM32 faktycznie nie widziałem 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *